W połowie września przy nabrzeżu Szczecińskim w PGE S.A odbył się rozładunek prawie 400 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego. Operację na zlecenie armatora American Roll on – Roll off Carrier (ARC) koordynowała grupa BLG Logistics. Na pokładzie samochodowca Freedom przypłynęły między innymi wozy bojowe oraz ładunki spaletowane i skonteneryzowane.

Grupa kapitałowa BLG Logistics, do której należy BLG Autoterminal zajmuje się operacjami z udziałem wojsk amerykańskich od 1940 roku. Dzięki dużemu doświadczeniu BLG Logistics oraz modelowej współpracy z PGE S.A. przeprowadzono sprawnie rozładunek w zaledwie 12 godzin.

Większość rozładowanego sprzętu trafiła do amerykańskiej jednostki w Powidzu. Mniejsza partia została przetransportowana do Żagania. Wywóz amerykańskiego sprzętu z gdańskiego portu trwał dwa tygodnie.

Przemieszczanie jednostek odbywa się w ramach Atlantic Resolve, zapewniającej ochronę bezpieczeństwa krajów nadbałtyckich. Ćwiczenia Atlantic Resolve to amerykańska inicjatywa, którą zapoczątkowano po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r. Ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego NATO na jego wschodniej flance poprzez stałą obecność pododdziałów wojskowych United State Armed Forces i sił zbrojnych innych państw sojuszniczych w państwach członkowskich Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach tej operacji US Army przesyła w formie rotacyjnej wybrane brygadowe zespoły bojowe do Europy w formie stałej obecności.

Samochodowiec Freedom należący do armatora American Roll-on Roll-off Carrier (ARC) ma 190 m długości i 32 m szerokości. Został wybudowany w 1997 roku i pływa pod banderą Stanów Zjednoczonych.